BMR – “Basal metabolic rate” oziroma bazalni metabolizem
Bazalni metabolizem je minimalna količina energije (kalorij), ki jo za vzdrževanje osnovnih življenjskih procesov (dihanje, delovanje notranjih organov, srca, vzdrževanje telesne temperature, vzdrževanje mišičnega tonusa) potrebuje odrasla oseba v mirovanju v enem dnevu. Za izračun bazalne presnove so potrebni naslednji podatki: starost, spol, višina, teža. Če poenostavimo; oseba z višjim BMR porabi med mirovanjem več kalorij kot oseba z nižjim BMR. Pri tem je bistveno tudi zavedanje, da povečanje mišične mase pospeši vaš bazalni metabolizem.
Človeško telo za bazalni metabolizem porabi kar okoli 70 % kalorij, ki jo pridobi iz shranjenih zalog ali iz hrane. Višji bazalni metabolizem nam pri tem pomaga, da porabimo več kalorij in tako znižujemo nivo telesne maščobe. Meritev BMR zato uporabimo kot izhodiščno točko za dieto ali prehranjevalni režim. Pozorni smo tudi, da ob naporni vadbi prehrani dodajamo hranila ter da v splošnem energijo telesu dovajamo glede na našo aktivnost. Le tako bomo ostali zdravi in “fit”.
BMR se spreminja tudi s starostjo. Vrhunec BMR pri otrocih nastopi okoli 16 leta in nato prične upadati. Počasnejši BMR pomeni težjo izgubo maščobnih zalog in nasploh težji nadzor nad telesno težo.
DCI – “Daily calorie intake” oziroma dnevni vnos kalorij
Parameter predstavlja oceno, koliko kalorij lahko zaužijete v naslednjih 24 urah, da obdržite trenutno težo. DCI predstavlja vsoto vseh kalorij iz BMR, porabe zaradi dnevnih aktivnosti (način življenja) ter vrste metabolizma pri človeku v zvezi s prebavo, absorpcijo ter prehranjevalnimi navadami. Ta vrednost nam predstavlja izhodišče pri planiranju obrokov. Računica je nato enostavna: če zaužijete manj kalorij od predvidene vrednosti DCI, boste lahko hujšali. Vseeno pa je potrebna telesna aktivnost, da se ne izgublja mišična masa.
“Metabolic age” oziroma starost metabolizma
Primerja vašo vrednost BMR s povprečjem za vašo starost in skupino. Če vaša metabolna leta presegajo vašo resnično starost, je to znak za ukrep v smeri znižanja BMR. Glavno vodilo pri tem je povečanje telesne aktivnosti. Več telovadbe bo zgradilo več mišične mase, ki bo posledično popravila vrednost metabolizma ter tudi metabolne starosti.
“Segmental muscle mass” oziroma segmentna mišična masa
Gre za oceno mišične mase na 5 delih (segmentih) telesa: jedro telesa (trebuh oz. visceralni del), obe roki in obe nogi. Segmentna mišična masa daje vpogled v razmerje med posameznimi merjenimi segmenti. Podatek nam omogoča spremljanje napredka v mišični masi skozi čas med treniranjem. Prav tako lahko s to informacijo popravimo nesorazmerja med segmenti ter tako zmanjšamo možnost poškodbe. Če želimo vrednosti izraziti v deležih, jih opišemo s terminom “Segmental body fat percentages” ali delež maščobnega tkiva po segmentih.
BMI – “Body mass index” oziroma indeks telesne mase
BMI je standardna meritev in predstavlja razmerje med težo in višino. Je nekakšen splošen pokazatelj zdravja posameznika. BMI izračunamo tako, da delimo težo posameznika (v kilogramih) s kvadratom višine (v metrih). BMI je dober splošen indikator za študije cele populacije, medtem ko ima omejitve pri ocenjevanju posameznika. Formula namreč ne upošteva individualnih parametrov (spol, starost, aktivnost, bolezen …).