Magnetna resonanca je diagnostični postopek, ki temelji na resonanci vodikovih ionov v močnem magnetnem polju (ne na rentgenskih žarkih). Da bi dobili čim natančnejšo in jasnejšo sliko notranjosti telesa, vas bomo pri MR namestili v udobno sodobno napravo s statičnim magnetnim poljem. Signali radiofrekvenčnih valov nam bodo na računalniku s pomočjo programa oblikovali sliko dogajanja v vašem telesu, na osnovi katere bomo lahko oblikovali diagnozo.
MR je kot metoda, pri kateri ni potrebno obsevanje, najbolj primerna za slikanje mehkotkivnih struktur in krvnih žil, saj zaradi možnosti visoke diferenciacije zdravniki dobijo še natančnejšo in jasnejšo sliko ne le tkivnih struktur, ampak tudi njihovih funkcij. Po slikanju z MR lahko zelo dobro ločimo med mišicami, vodo ter maščobo, medtem ko za diagnostiko kosti za najbolj optimalne rezultate priporočamo CT.
Aparat za magnetno resonanco Philips Ingenia S 1,5T je še posebej udoben za vse, ki ne prenesejo zaprtega prostora, saj ima premer odprtine 70 cm (večina MR aparatov ima premer 60 cm). Prostor, kjer je MR aparat nameščen, je dovolj prostoren in opremljen s posebnimi ambientalnimi učinki (prijetno svetlobo, glasbo, projekcijo), kar omogoča udobnejše preglede. Pregled praviloma traja od 20 do 40 minut, odvisno od dela telesa, ki ga slikamo ter uporabe kontrastnega sredstva.
Nosilka dejavnosti:
Sodelujoči zdravniki pri diagnosticiranju z magnetno resonanco v Specialistični kliniki Dvorec Lanovž:
Izvid magnetnoresonančne preiskave napiše zdravnik radiolog, domov pa ga skupaj z dostopom do slikovnega gradiva prejmete v nekaj delovnih dneh.
Čeprav se MR uporablja že vrsto let (od leta 1980), doslej še ni bilo zabeleženo kakršno koli škodljivo delovanje na nosečnice ali na njihov plod. Glede na veliko občutljivost tkiva plodu pa se pregled z MR ne priporoča v prvih treh mesecih nosečnosti.
Med preiskavo morate mirovati, saj že najmanjši gib pokvari kakovost slike.
Preiskava traja približno 20-30 minut in je popolnoma neboleča; med preiskavo boste s pomočjo videokamere in mikrofona ves čas v zvezi z medicinskim osebjem.
Pri nekaterih preiskavah z magnetno resonanco je potrebno uporabiti kontrastno sredstvo, ki ga pacientu vbrizgamo intravenozno ali v sam sklep. Kontrastna sredstva, ki se uporabljajo pri preiskavah z MR, vsebujejo gadolinij (ne jod) in v glavnem ne povzročajo alergijskih reakcij.
Kontrastno sredstvo za človeka ne predstavlja velikega tveganja. Več znanstvenih raziskav kaže, da več kot 99 % pacientov, ki so prejeli kontrast, ne razvije stranskih učinkov. Vseeno pa ostaja neznatna možnost, da pride do alergijske reakcije (alergije na katero izmed učinkovin), v primeru katere je potrebna takojšnja zdravniška pomoč. Stranski učinki ob prejemu kontrasta so lahko: manjša slabost, kašelj, srbečica, občutek toplote, modrica na mestu vboda. Resnejši zapleti pa lahko povzročijo oteženo dihanje, aritmijo, nizek krvni pritisk. Do sedaj je bilo zabeleženih zelo malo teh primerov.
Tisti, ki bolehajo za hudo astmo, imajo več alergij ali znano alergijo na kontrastno sredstvo, naj vnaprej o tem obvestijo medicinsko osebje. Posamezniki, ki imajo zelo oslabljeno delovanje ledvic, pa pred pregledom potrebujejo izvid sečnine in kreatinina.
Po prejemu kontrastnega sredstva boste pri nas počakali še 30 minut, da se prepričamo, ali je prišlo do kakšne zgoraj navedene reakcije. Tako minimaliziramo tveganje ob pregledu in maksimiramo vašo korist ob kakovostno izvedeni preiskavi.
Naročite se na izbrani termin preiskave, tako da izberete ustrezno preiskavo in termin.
Do ustreznega termina za vaš pregled se z > premikate do želenega termina.